Feature

School of Business Graduation prize-winners 2021/22

Published on 19 November 2021

Our first in-person graduation since 2019 took place this month (November) once again back in the Caird Hall in Dundee

On this page
a queue of graduands at the side of the caird hall as they prepare to cross the stage

As part of the graduation, the School of Business issues a number of individual student prizes. A full list of those for this year are listed below.

A special thank you to several local organisations who continue to sponsor our prizes and support our students. We welcomed the following special guests:

  • Mrs Shelagh Allison - Wife of the late Mr Terry Allison
  • Mr Gavin Black -Audit Partner and Head of Audit - Henderson Loggie
  • Mr Paul Crichton – Partner - MMG Archbold Chartered Accountants
  • Ms Jenny Law - Senior HR and Training Manager - EQ Chartered Accountants
  • Mrs Rosemary Lonie - Wife of the late Mr A Alasdair Lonie

 

These individuals distributed the following prizes:

Presentation by Mrs Rosemary Lonie - A Alasdair Lonie Memorial Prize
For the best student in Financial Management
Max Kelly

Presentation by Ms Jenny Law - EQ Chartered Accountants Prize
For the best third year student in the professional subjects
Max Kelly

Presentation by Mrs Shelagh Allison - Terry Allison Memorial Prize
For the best student in Auditing
Jack Pringle

Presentation by Mr Gavin Black - Henderson Loggie Prize
For the best Junior Honours student on the Accountancy Stream
Max Kelly

Presentation by Mr Paul Crighton - MMG Archbold Chartered Accountants Prize
For the best student in Taxation
Jack Pringle

First Year BFin/BIFin Prize
For the best student on the Bachelor of Finance/Bachelor of International Finance degree programmes
Karl Felix Schamel

BFin/BIFin Millenium Prize (Junior Honours)
For the best Junior Honours student on the Bachelor of Finance/Bachelor of International Finance degree programmes
Davide Patron

Undergraduate Prizes

Prize Category Name of prize winner
Coulthard Memorial Prize For the most distinguished student in one of the economics classes Marina Tantoula
Douglas G Wilson Prize For the student with the best average marks in first year Jack Todd
ICAS Charles Scott Prize For the student with the best assessed essay in Financial Reporting Theory Jack Pringle
Isobel McKay Prize For the best student in Economics Yu Chen
Ross Davidson
Ronan Glazik
Kathleen M Bell Prize For best Performance in First Year Economics Lachlan Alexander
Graeme Shaw
Economics Departmental Prize For outstanding performance in Economics Emilli Siena Crouch
Josh Hampson
Johanne Breinholm Buch
ACCA Prize For the best first year Bachelor of Accountancy student with the highest average across all six Level 1 modules Jack Todd
ACCA Prize For the best second year Bachelor of Accountancy student with the highest average across all six Level 2 modules Amy Sherriff
ACCA Prize For the best third year Bachelor of Accountancy Student in Financial Accounting Max Kelly
Julia Hughes Prize For the third year student whose achievements have involved overcoming major personal obstacles during the course of that year Roshni Dev
Discretionary Junior Honours Economics Department Prize For the best third year student in Economic Studies Andrea Vejtorp-Birch
First Year Business Management Prize For the best first year student on the BSc Business Management degree programmes Thomas Carlyle
Second Year Business Management Prize For the best second year student on the BSc Business Management degree programmes Erin Whamond
Third Year Business Management Prize For the student with the best overall marks in the third year of the BSc Business Management/BSc Business Management (Accounting and Finance) degree programmes Andrew McCourt
CIMA Certificate For the best two students on the BAcc (Hons) programme in Management Accounting at third year level Jack Pringle
Jaye Baillie
Class Certificate For the best student in Introductory Financial Accounting Ross Chalmers
Class Certificate For the best student in Introductory Management Accounting Jack Todd
Class Certificate For the best student in Business Statistics Chen Yu
Class Certificate For the best student in International Business Environment Jack Todd
Class Certificate For the best student in Business Information Systems Ross Chalmers
Class Certificate For the best student in Introduction to Business Accounting Thomas Carlyle
Class Certificate For the best student in Step-up to Business Niamh Stenhouse
Class Certificate For the best student in Fundamentals of Marketing Lucy Greaves
Class Certificate For the best student in Digital Business and Innovation Billy Chester
Class Certificate For the best student in Intermediate Financial Accounting Amy Sherriff
Class Certificate For the best student in Intermediate Management Accounting Craig Robertson
Class Certificate For the best student in Intermediate Financial Management Anna Lucarelli
Class Certificate For the best student in Financial Decision Analysis Helena Drylie
Tammy Taylor
Class Certificate For the best student in Business Law Beth Shillington
Class Certificate For the best student in Customer Experience and Design Bryce Dunn
Class Certificate For the best student in the Enterprise Module Jodie Hunter
Class Certificate For the best student in the Internship Module Amber Wadee
Class Certificate For the best student in People and Organisational Behaviour Roos Schyns
Class Certificate For the best student in Emerging Technologies Kirsty Mackrell
MSc International Business Prize For the best student Tim Schneider
MSc International Business Project Prize For the best International Business Project Barbara Ferrari
MSc International Marketing Prize For the best student Eleanor Jane Reid
MSc International Marketing Project Prize For the best International Marketing project Emily Renfrew
MFin International Finance Prize For the best student Daniel Matthews
MFin International Finance Project Prize For the best International Finance project Daniel Matthews
MSc Management Prize For the best student Rachael Lorimer
MSc Management Project Prize For the best Management project Rachael Lorimer
MSc Professional Accountancy Prize For the best student Xiaoxuan Dou
Haiyu Zheng

Postgraduate Prizes

Prize Category Name of prize winner
MSc Finance Prize For the best student Balach Malik
MSc Finance Dissertation Prize For the best dissertation Rosa Isabel Serrano-Llopis
MSc Accounting and Finance Prize For the best dissertation Rahiq Ismail
Laura Maglia
MSc Islamic Finance Prize For the best student Uzair Shahid
Halima Hussein
Syilva Parlina
MSc Islamic Finance Project Prize For the best project Widad Metadjer
ACCA Prize For the best professional Accountancy Project Onatoye Oluwaseun
Story category Awards and accolades